Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva montering och tillhandahållande av komponenter till bilindustri.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 097 442 | 4 348 832 | 3 943 639 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 92 010 | 84 533 | 89 825 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 77 344 | 50 739 | 64 984 |
| Årets resultat (tkr) | 60 077 | 38 140 | 50 377 |
| Summa tillgångar (tkr) | 956 740 | 1 544 061 | 2 214 838 |
| Antal anställda | 232 | 167 | 264 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 097 442 | 4 348 832 | 3 943 639 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 92 010 | 84 533 | 89 825 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 77 344 | 50 739 | 64 984 |
| Årets resultat (tkr) | 60 077 | 38 140 | 50 377 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 566 | 25 493 | 22 026 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 948 174 | 1 518 568 | 2 192 812 |
| Tillgångar (tkr) | 956 740 | 1 544 061 | 2 214 838 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 380 182 | 320 105 | 281 965 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 6 830 | 11 132 | 9 014 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 569 728 | 1 212 825 | 1 923 860 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 956 740 | 1 544 061 | 2 214 838 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 252 | 2 206 | 7 602 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 181 519 | 201 538 | 201 855 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 84 450 | 93 674 | 101 827 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 232 | 167 | 264 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 17 661 | 26 041 | 14 938 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 156 | 1 781 | 1 179 |
| Vinstmarginal | 2.3% | 1.9% | 2.3% |
| Soliditet | 39.7% | 20.7% | 12.7% |
| Kassalikviditet | 159.9% | 123.4% | 112.7% |
Versigent Contract Services Sweden AB ingår i en koncern med 10 bolag. Moderbolag är Aptiv Global Holdings 2 (Luxembourg) Sarl och koncernmoderbolag är Aptiv Plc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva montering och tillhandahållande av komponenter till bilindustri.